Aluminium w Architekturze

Termoizolacyjność
w stolarce aluminiowej

08 czerwiec, 2021

Decydując się na budowę domu dbamy, by generował on jak najmniejsze koszty eksploatacyjne. Także wśród inwestorów panuje trend na budowanie obiektów, w których minimalizuje się straty i maksymalizuje zyski energii. Zużycie energii powodowane ucieczką ciepła przez okna i drzwi przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków za ogrzewanie, dlatego tak ważny jest, poza walorami estetycznymi, właściwy dobór stolarki okiennej i drzwiowej. Warto wiedzieć, że jednym z ważniejszych parametrów określającym termoizolacyjność jest współczynnik przenikania ciepła. W firmie Stobrawa Aluminium w architekturze oferujemy naszym Klientom najlepsze rozwiązania dostępne na rynku, uzyskując parametry izolacyjności stolarki okiennej nawet do standardów domu pasywnego.

• Co to jest współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikania ciepła oznaczamy literą U kreśla ilość energii (wyrażoną w watach), jaka przenika przez przegrodę (okna i drzwi, itp.), w odniesieniu do powierzchni tejże przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron. Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K). Im mniejszy jest współczynnik U, tym mniejsze są straty ciepła, i oznacza to, że dana przegroda jest lepszym izolatorem.

• Ile powinien wynosić współczynnik przenikania ciepła?
Wciąż rosną wymagania wobec termoizolacyjności stolarki okiennej i drzwiowej. Jest to podyktowane troską o ochronę środowiska i próbą ograniczenia zużycia energii, potrzebnej do ogrzewania budynków. Nowe przepisy unijne obowiązujące od 2021 roku określają aktualne wymagania w zakresie parametrów stolarki.
Maksymalna wartość współczynnika U dla okien wynosi 0,9 W/(m²K)
Maksymalna wartość współczynnika U dla drzwi wynosi 1,3 W/(m²K)

Stolarka aluminiowa okienna Stobrawa spełnia wszystkie najwyższe oczekiwania rynku, osiągamy izolacyjność cieplną okien nawet od 0,7 W/(m²K)
• Inne parametry wpływające na termoizolacyjność okna.

• Szyby
Ze względu na dużą powierzchnię i niewielką grubość najwięcej ciepła ucieka przez szyby. Dlatego w Stobrawa Aluminium w architekturze stosujemy pakiety wieloszybowe – najczęściej trzyszybowe, które posiadają najwyższe parametry cieplne nawet Ug=0,5 W/(m²K)

• Rama
Na izolacyjność okien wpływ ma materiał z którego wykonane są ramy. Stolarka okienna aluminiowa w przeciwieństwie do PCV, wyróżnia się wysoką odpornością na temperatury zarówno niskie jak i wysokie oraz małą sprężystością, co sprawia, że nie jest podatna na odkształcenia, tak jak PCV. W stolarce aluminiowej na izolacyjność wpływ ma także grubość profilu, z którego wykonana jest rama okna. Teoretycznie, im grubsze są ramy, tym izolacyjność jest wyższa, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, które stosujemy w Stobrawa Aluminium w architekturze, osiągamy wysokie parametry izolacyjności nawet przy wąskich ramach.
Nowoczesny system dedykowany dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Trwała i szczelna konstrukcja systemu, co widać na przekroju, znacząco ogranicza zimą dostęp chłodnego powietrza do wnętrza budynku, a latem chroni przed jego nadmiernym nagrzewaniem. Rolę izolacji termicznej spełniają dedykowane do systemu komorowe izolatory termiczne wraz z wypełnieniem.
W wąskich ramach zwiększenie izolacyjności uzyskujemy poprzez zastosowanie specjalnych elementów podszybowych w przestrzeni pomiędzy szybą a profilem, a także dzięki zastosowaniu przekładek z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej takich jak poliuretan lub poliamid wzmocniony włóknem szklanym.

W ofercie Stobrawa Aluminium w Architekturze posiadamy okna i drzwi o najlepszych parametrach izolacyjności