Elektrozaczep
w drzwiach przeciwpożarowych

27 październik, 2021

Elektrozaczep jest podstawowym elementem systemu kontroli dostępu. Montowany jest w ościeżnicy i stanowi blokadę dla języka zamka. Stosowane są dwa rodzaje elektrozaczepów:

rewersyjny (NO) – odblokowujący przejście w momencie wyłączenia napięcia zasilania, stosowany na drogach ewakuacyjnych.
Ze względu na to, że drzwi ppoż podczas pożaru muszą być zamknięte, elektrozaczep rewersyjny w drzwiach przeciwpożarowych należy montować na dodatkowym, górnym zamku . Skutkuje to koniecznością zastosowania dwustronnej kontroli dostępu,  najczęściej stosuje się z jednej strony czytnik kart, a z drugiej strony przycisk zwalniającty elektrozaczep (rys. 1). Stosujemy w tym przypadku okucia klamko – klamka.

zwykłe (nie rewersyjny, NC) – odblokowujący przejście w momencie włączenia napięcia zasilania. Najpopularniejsze zastosowanie znajduje w systemach domofonowych (rys. 2). .

Elektrozaczep zwykły (nie rewersyjny) w drzwiach ppoż montowany jest na zamku głównym. Stosujemy przy tym rozwiązaniu kontrolę dostępu jednostronną oraz klamko – gałkę. Od strony wewnętrznej pomieszczenia drzwi otwieramy klamką. .

Bez względu na to, czy zastosujemy elektrozaczep zwykły czy rewersyjny, w drzwiach przeciwpożarowych elektrozaczep musi posiadać atest ppoż.

Jeżeli chcesz wycenić, dobrać komplet stolarki do swojego domu 

lub dowiedzieć się więcej o konkretnych rozwiązaniach

 STOBRAWA Aluminium w Architekturze

nasi specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania.

Kierownik Działu aluminium

Oferty, wyceny

 Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15.00

© Copyright Stobrawa 2020

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI

Nasi specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania.

Kierownik Działu Aluminium

Oferty, wyceny

 Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15.00

© Copyright Stobrawa 2020