Aluminium w Architekturze

Elektrozaczep
w drzwiach przeciwpożarowych

27 październik, 2021

Elektrozaczep jest podstawowym elementem systemu kontroli dostępu. Montowany jest w ościeżnicy i stanowi blokadę dla języka zamka. Stosowane są dwa rodzaje elektrozaczepów:

rewersyjny (NO) – odblokowujący przejście w momencie wyłączenia napięcia zasilania, stosowany na drogach ewakuacyjnych.
Ze względu na to, że drzwi ppoż podczas pożaru muszą być zamknięte, elektrozaczep rewersyjny w drzwiach przeciwpożarowych należy montować na dodatkowym, górnym zamku . Skutkuje to koniecznością zastosowania dwustronnej kontroli dostępu,  najczęściej stosuje się z jednej strony czytnik kart, a z drugiej strony przycisk zwalniającty elektrozaczep (rys. 1). Stosujemy w tym przypadku okucia klamko – klamka.

zwykłe (nie rewersyjny, NC) – odblokowujący przejście w momencie włączenia napięcia zasilania. Najpopularniejsze zastosowanie znajduje w systemach domofonowych (rys. 2). .

Elektrozaczep zwykły (nie rewersyjny) w drzwiach ppoż montowany jest na zamku głównym. Stosujemy przy tym rozwiązaniu kontrolę dostępu jednostronną oraz klamko – gałkę. Od strony wewnętrznej pomieszczenia drzwi otwieramy klamką. .

Bez względu na to, czy zastosujemy elektrozaczep zwykły czy rewersyjny, w drzwiach przeciwpożarowych elektrozaczep musi posiadać atest ppoż.